Relax a masáže

Shiatsu, lávové kameny, klasická, med, čoko, lymfatická celého těla, reflexní lymfatická nohou, těhotenská, indická masáž hlavy

SHIATSU MASÁŽ

 Základy techniky shiatsu (v překladu tlak prsty) mají původ ve starověké Číně a její medicíně. Současná podoba shiatsu masáže a terapie pochází z Japonska. Její pravidla  se vytvářela zhruba ve 20. letech minulého století.

Shiatsu pracuje s podobnými principy jako akupunktura či akupresura. Vychází z poznání o toku životní síly (energie,  životního principu) Čchi (Ki, Qi, Chi) drahami – meridiány.

Meridiánů je 12, nesou názvy podle orgánů, se kterými souvisejí. Například dráha srdce, ledvin, jater, tlustého střeva atd. pokud je stav energie ve drahách a orgánech vyrovnaný, harmonický, pak je tělo i duše člověka v rovnováze. Pociťujeme spokojenost, zdraví. Jestliže je v drahách či orgánech energie mnoho, nebo málo a rovnováha je narušena, pociťujeme potíže. Na psychické úrovni například nepohodu, nesoustředění, nedostatek radosti, vyčerpání, smutek, úzkost atd. Na tělesné úrovni se mohou projevit známky choroby, nebo skutečné onemocnění.

Proud životní energie lze ovlivnit. Například vpich jehly do akupunkturního bodu podle způsobu manipulace a délky působení zesiluje, nebo zeslabuje tok energie v daných drahách a orgánech. Stejně tak při shiatsu dotek a tlak na určité body a dráhy, jejichž masáž, napínání atd., mění stav energie proudící v těle, vede k obnovení rovnováhy, harmonizaci. Působení ponejvíce prsty a dlaněmi je velmi příjemné, uklidňující, nesmírně uvolňující, navozuje celkovou relaxaci těla i psychiky.

 

Shiatsu terapie – masáž má velmi silné účinky na fyzický i emocionální stav člověka. Rozdělení čchi energie v meridiánech a orgánech se harmonizuje, vyrovnává. Dochází ke zmírnění a odstranění potíží na tělesné i psychické úrovni. I u naprosto zdravého člověka má shiatsu smysl. Masáž navozuje pocit vnitřní vyrovnanosti, síly a energie, přináší nové prožitky spokojenosti, sebedůvěry. Terapie, stimuluje svaly, klouby, krevní i lymfatický oběh, celkovou vitalitu a psychickou kondici.

Vlastní procedura trvá zhruba hodinu, provádí se v pohodlném oblečení (bavlněné triko, tepláky, ponožky) na velké podložce položené na zemi.

  

Shiatsu pomůže

      –  Rychle odstranit únavu a obnovit psychickou výkonnost

      –  Dosáhnout fyzické a psychické relaxace a regenerace

      –  Zmírnit či odstranit nejrůznější bolesti – záda, svaly klouby, hlava

      –  Příznivě ovlivnit jakýkoliv zdravotní problém

      –  Překonat úzkosti, deprese, poruchy spánku, nervozitu, podrážděnost

      –  Zlepšit sebevědomí a vztah k sobě i druhým

 

MASÁŽ LÁVOVÝMI KAMENY

 

- patří mezi relaxační typy masáží, horké lávové kameny navozují uklidňující až meditativní stav

- teplo z lávových kamenů má uklidňující účinky na nervová zakončení, zvyšuje průtok krve do svalů i tkání. Správné prokrvení je důležité pro funkci krevního oběhu a lymfatického systému.

 technika, která se už odedávna praktikovala na Havajských ostrovech nebo v Číně

- Na tělo masírované osoby se kladou oblé teplé kameny zahřáté ve vodě na teplotu kolem 37 – 40°C. Teplo kamenů se klientovi rozlije po celém těle a celkově ho uvolňuje.

- Kameny zároveň předávají velmi silnou energetickou vibraci a ovlivňují tak meridiány – energetické cesty vedoucí od konečků prstů až k našim vnitřním orgánům. Masáž lávovými kameny dodává životní sílu a dobrou náladu.

- masáž lávovými kameny uvolňuje bolest v zádech, ztuhnutí v oblasti krční páteře, odstraňuje bolestivé stavy kloubů, ovlivňuje unavené svaly, pomáhá při revmatismu, křečích, nespavosti, bolestech hlavy apod.

 

KLASICKÁ MASÁŽ

Klasická masáž patří mezi manuální relaxační techniky působící okamžitě a jednorázově nejen na tělesný, ale i duševní stav masírované osoby

Během masáže dochází nejen k uvolnění masírovaného svalstva a odstranění jeho ochablosti, ztuhlosti, bolesti, ale i k celkové tělesné i duševní relaxaci klienta.

Klasická masáž může být prováděna na celém těle, nebo pouze na problematických částech, kterými bývají zejména šíje a záda.

  

INDICKÁ MASÁŽ HLAVY

Indická masáž hlavy je ošetření dodávající energii horní polovině těla. Masáž začíná na horní polovině zad a postupně uvolňuje tělo, jak směřuje k hlavě. Přestože popsané techniky jsou povzbuzující, je třeba si na krku a hlavě počínat citlivě. Tato masáž je známá jako champissage, od čehož je odvozeno slovo šampon. Po více než tisíc let byla provozována v asijských rodinách a tvoří část rituálu péče o vzhled a krásu.

Indická masáž hlavy pomáhá uvolnit svaly, zlepšuje prokrvení (obzvláště v lebce, kde může podpořit zdravý růst vlasů) a napomáhá proudění lymfy. Může ulevit od bolesti hlavy ze stresu, problémů s dutinami, podráždění očí po námaze a dokonce potíží s čelistmi. 

Masáž hlavy je jednou z nejpříjemnějších masáží, při které se nejvíce relaxuje. Indická technika stará více než tisíc let nás dokáže zbavit napětí a bolesti.

  

TĚHOTENSKÁ MASÁŽ

 

I  pro těhotné ženy je vhodná masáž. Je třeba souhlas lékaře, že masáž je opravdu vhodná. Uleví od bolesti zad, relaxuje mysl.

 

REFLEXNÍ MASÁŽ 

Při reflexní masáži se mechanicky působí na výrazně bolestivé zóny lidského těla, které doprovází onemocnění vnitřních orgánů. Používá se soubor speciálních technik a hmatů, které volí fyzioterapeut dle aktuálního stavu pacienta. Tato masáž může být šíjová, zádová, pánevní a také speciální nožní.

„Reflexní masáž osvěžuje tělo, cévy, pokožku a klouby, také posiluje nervy, vyvolává blahý pocit zdraví, čistoty a štěstí.“

LYMFODRENÁŽ

Lymfatické masáže – lymfodrenáž, ruční i přístrojová, aktivuje průchod lymfy a uvolňuje lymfatické cévy. Ty tvoří významnou součást imunitního systém. Odpovídají za sběr
a odplavování odpadních toxických látek z tělesných tkání. Za normálních okolností protéká lymfatickým systémem denně zhruba 4 litry tekutin. Obsahují lymfocyty, vodu, bílkoviny, tuky, soli, odumřelé buňky, odpad z metabolických procesů.

V lidském těle se nacházejí 4 hlavní lymfatická centra, kterými jsou podpažní a tříselné uzliny. Lymfatické masáže - lymfodrenáž ošetřují síť lymfatických cév začínající na periferních částech těla. Zhruba 80% lymfatických cév je v kůži a podkoží. Drenáž uvoňuje prostupnost lymfatické sítě až k jejímu propojení do žilního systému.

Přirozený průchod lymfy je zajišťován stahy mízovodů, tlakem svalstva a podkožního vaziva při pohybu. Nedostatek pohybu, jednostranná zátěž, ochablost svalů a podkožních tkání, genetické dispozice. To jsou nejčastější příčiny nedostatečného odvádění lymfy
a hromadění škodlivých látek – toxinů – ve tkáních a kloubech. Častými projevy jsou pocity únavy, těžké nohy, otoky, celulitida, oslabení imunitního systému. Právě tyto příznaky odstraňuje lymfodrenáž.

Lymfodrenáž a lymfatické masáže, přístrojem i manuální, napravují nadměrné zatížení lymfatického systému, příp. poškození lymfatických cév.

Manuální i mechanická lymfatická drenáž – lymfatická masáž či lymfodrenáž využívá anatomických a fyziologických poznatků o průběhu cév, umístění uzlin, spojkách a rychlosti nasávání tekutin lymfatickou cévou, stimuluje činnost mízovodů, obnovuje průchodnost lymfy v kritických místech, zrychluje odvádění škodlivin z organizmu.